Sprawa plagiatu zdjęcia ślubnego – znamy finał sprawy!

Sprawa plagiatu zdjęcia ślubnego – znamy finał!

Sprawa plagiatu zdjęcia ślubnego – znamy finał!

Kilka tygodni temu pisałam o pierwszym w Polsce pozwie dotyczącym plagiatu zdjęcia ślubnego. Sprawa mocno poruszyła opinię publiczną. Zaraz po Fotoblogii o przypadku poinformowały inne serwisy internetowe, a Gazeta.pl nawet na stronie głównej. Konflikt potoczył się bardzo szybko i znamy już jego zakończenie.

Pierwszy w Polsce pozew o plagiat zdjęcia ślubnego

Już kilka minut po publikacji tekstu pojawiły się pierwsze opinie. Niestety, te ciekawe od razu zginęły w natłoku anonimowych wypowiedzi osób, które nie przeczytały bądź nie zrozumiały tekstu, a opinię wyrobiły sobie tylko na podstawie tytułu i dwóch zestawionych fotografii.

A właśnie nie o samo zestawienie zdjęć, ich podobieństwo i inspirację drugą fotografią chodziło. Przypomnę: Rafał Bednarz na początku roku na wrocławskich targach ślubnych w Hali Stulecia zauważył, że jego autorskim pomysłem ktoś inny zdobywa klientów. Właściwie to nawet nie Rafał, ale jego znajomi ze stowarzyszenia [url=http://www.veraeikon.pl/indexF.html ]Vera Eikon[/url] pierwsi zobaczyli reklamę bazującą na oryginale, który znali z publikacji prasowych i wystaw. Rafał poprosił o usunięcie zdjęcia ze stoiska targowego oraz strony WWW, ale usłyszał, że to nakazać może jedynie sąd.

Fotografowie ślubni, strzeżcie się rozwodników!

Rozprawa miała odbyć się za klika dni, ale do niej nie dojdzie. Strony zawarły ugodę i nie jest tajemnicą, tak jak w przypadku sprawy LaChapelle'a i Rihanny, o jaką kwotę odszkodowania chodzi.

Otrzymana kwota pokryje jedynie moje koszty sądowe oraz prawnika. Ani przez chwilę nie chodziło o pieniądze, tylko o zasady — komentuje sprawę Rafał Bednarz.


Na jednym z portali ślubnych opublikowane zostały też przeprosiny następującej treści:

Niniejszym przepraszamy Pana Rafała Bednarza (FotofabrykA) za wykorzystanie w naszej działalności fotografii (fotografia nr 1 — Foto — Urbaniak), która nieumyślnie stała się kopią zdjęcia jego autorstwa (fotografia nr 2 — FotofabrykA). Wyrażamy ubolewanie, iż doszło do takiej sytuacji.

Zobacz również: Przykładowa obróbka zdjęcia ślubnego

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość!

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?