© Wiliam Warby / CC 2.0

Skuteczne rady, jak fotografować sztuczne ognie w Sylwestra [poradnik]

Przed nami Sylwester - wyjątkowa okazja, żeby zrobić świetne zdjęcia sztucznych ogni. Do fotografowania warto przygotować się równie skrupulatnie. Krok po kroku pokazujemy, jak przyszykować się do takiej sesji, by zdjęcia były zachwycające.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jaki aparat oraz obiektyw wybrać do fotografowania sztucznych ogni?
  2. W jaki sposób ustawić aparat do zdjęć?
  3. Jakie są najlepsze miejsca do fotografowania fajerwerków?
  4. Co zrobić, aby zdjęcia sztucznych ogni wyszły nieporuszone?

Trzeba przyznać, że Polacy uwielbiają fajerwerki. Niebo w sylwestrową noc zaczyna mienić się kolorami przed północą i tak wygląda jeszcze długo. Czasu na fotografowanie nie powinno nam więc zabraknąć. Co więcej, interesujące zdjęcie sztucznych ogni możemy zrobić niezależnie od tego, jaki mamy aparat. Fotografowanie sztucznych ogni wcale nie jest takie trudne.

Jak się przygotować?

Aparat fotograficzny

Do wykonania atrakcyjnych zdjęć fajerwerków będzie nadawał się prawie każdy aparat. Może być nawet smartfon fotograficzny , byleby miał manualny tryb obsługi. Ostatecznie można poszukać w menu trybu „nocnego krajobrazu” lub „sztucznych ogni”. Wtedy czas naświetlania będzie wystarczająco długi, by zarejestrować fajerwerki na czarnym tle.

W lustrzankach korzystamy z czasu Bulb (B), w którym migawka będzie otwierana przy pierwszym naciśnięciu spustu i zamykana przy drugim. Przy fajerwerkach będzie to kilka sekund…

Statyw i wężyk spustowy lub pilot

…dlatego konieczny będzie niezawodny statyw i wężyk spustowy (lub pilot), aby nie poruszyć zdjęć. Warto też zwrócić uwagę, gdzie ustawiamy statyw. Podłoże musi być stabilne, bo tego wieczoru nietrudno o drgania wywołane przez kręcących się dookoła ludzi.

Odpowiedni obiektyw

Dobrze jest zdecydować się na jeden obiektyw. Najlepszym wyborem może okazać się zoom o dosyć dużym zakresie ogniskowej. Szczególnie jeśli nie wiemy do końca, z której strony będzie najlepszy widok i co będziemy chcieli umieścić w kadrze.

Dodatkowa bateria

Długie naświetlanie zdjęć w nocy szybko zużywa baterię. Dotyczy to szczególnie aparatów pracujących ciągle w trybie Live View. Koniecznie pamiętajcie o naładowaniu zapasowych akumulatorków, które potem warto trzymać w wewnętrznej kieszeni kurtki, gdzie jest cieplej niż na zewnątrz. W niskich temperaturach czas pracy baterii jest krótszy.

Latarka i dodatkowa karta pamięci

Na pewno przyda się też podręczna latarka. Nie ma nic bardziej frustrującego niż karta pamięci, której nie możemy znaleźć, bo jest ciemno.

Jak ustawić aparat?

Jedną z najważniejszych rzeczy jest wyłącznie autofokusu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie dokładnie i w jakiej odległości pojawią się fajerwerki.

Ostrość ustawiamy na nieskończoność, a przesłona to zazwyczaj przedział f/8-f/11. Dzięki temu fajerwerki będą najlepiej doświetlone (mimo że fotografujemy w ciemności, te obiekty są bardzo jaskrawe). ISO ustawiamy jak najniższe, żeby uniknąć szumów.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Fajerwerki wystrzeliwane są zazwyczaj w krótkich seriach. Przerwy możemy wykorzystać na sprawdzenie efektów na wyświetlaczu i ewentualne poprawki kadru, czasu naświetlania lub zmiany przesłony.

Gdzie fotografować?

Wiele zależy od efektu, który chcemy osiągnąć. Idealnym miejscem do zdjęć fajerwerków jest okolica blisko zbiorników wody czy rzeki. Przy obecnych temperaturach na pewno nie zamarzną, więc jest szansa na uzyskanie pięknego efektu odbić w wodzie.

Jeśli chcesz pokazać na zdjęciach przede wszystkim sztuczne ognie, wybierz okolicę bez wysokich budynków, które mogę wejść w kadr. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to warto fotografować z balkonu lub dachu wysokiego budynku. Idealna odległość do fotografowania to około kilometr od fajerwerków.

Innym ciekawym pomysłem na fotografowanie fajerwerków jest pokazanie kontekstu miejsca. To szczególnie ważne, jeśli fotografujemy w charakterystycznym miejscu, np. dużym mieście czy egzotycznym kraju. Poszukaj budowli typowej dla danej lokalizacji. Dzień wcześniej pójdź tam, sprawdź warunki, przemyśl gdzie ustawić aparat, jak skonstruować kadr. Zobacz, skąd będą wypuszczane ognie. Kiedy wybije północ, nie będzie już za wiele czasu na zmiany.

Efekty specjalne

Zdjęcia fajerwerków można urozmaicić. Jeśli chcemy uwiecznić więcej niż jeden rozbłysk na tej samej fotografii, to trzeba wydłużyć czas naświetlania.

Czarne, jednolite tło daje wiele możliwości do późniejszej zabawy z takimi zdjęciami w Photoshopie. Można np. złożyć kilka fotografii w jedną. Oto przykład:

© sj liew http://www.flickr.com/photos/sjliew/

Oczywiście najważniejsza w fotografowaniu jest nasza wyobraźnia. Najlepsze zdjęcia zrobimy wtedy, gdy uda nam się znaleźć nowy, zaskakujący sposób na przestawienie sztucznych ogni. Zachęcam do oglądania prac innych fotografów. Inspirujmy się dobrymi zdjęciami, by nasze były jeszcze lepsze.

Udanych zdjęć i prawdziwie szampańskiej zabawy życzę!

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Rysi skandal w Szwecji - dlaczego fotografowie kłamią? Perseidy 2019: Jak obrabiać zdjęcia Perseidów? Frymografia: Historii równanie "Frymografia" - Dogville, czyli świat równoległy Największe nasilenie Perseidów tuż po nowiu Księżyca. Nie możecie tego przegapić Efekt flary ? jak pozbyć się niechcianych odbłysków w słoneczne dni? Zdjęcie ze stocka - jakimi prawami się rządzą i skąd wziąć je za darmo? Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Jak zrobić dobre zdjęcia rodzinne smartfonem? Poznaj nasze rady Sony uderzy w Canona przełomowym autofokusem? Jak otrzymać ok. 20 000 zł z urzędu pracy na fotografowanie – cz. 2 [poradnik] Lightroom i presety - jak to ugryźć [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Wynajmujesz apartament? Sprawdź, czy nie ma ukrytych kamer