Archiwum Zofii Rydet dostępne dla wszystkich

„Już niedługo nikt nie uwierzy w to, co na przykład dziś fotografowałam” - pisała w jednym z listów Zofia Rydet, która zaczęła realizację swojego gigantycznego projektu fotograficznego Zapis Socjologiczny, gdy miała 67 lat. Dzięki Fundacji Sztuk Wizualnych, która digitalizuje ponad 17 tysięcy jej negatywów, od 6 grudnia w Internecie można obejrzeć cały projekt.

© Zofia Rydet

© Zofia Rydet

Po raz pierwszy w historii polskiej fotografii powstał tak wyczerpujący cykl pokazujący życie rodzin w ich domach (ok. 30 tysięcy Polaków). Jest to nie tylko fenomenalny dokument fotograficzny, ale również bezcenne źródło wiedzy dla badaczy innych dyscyplin. Już niedługo nikt nie uwierzy w to, co na przykład dziś fotografowałam - pisała w jednym z listów Rydet, której nie wystarczyło życia, żeby opracować negatywy z ponad dwudziestoletniej pracy.

Zofia Rydet była samoukiem. Należała do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, które — mówiąc dzisiejszym językiem — swoim imprezowym charakterem oddziaływało inspirująco i motywująco na swoich członków. Pierwszy poważny projekt artystki oraz pierwsza wystawa to seria zdjęć dzieci z różnych stron świata „Mały człowiek”. Dzięki niej Rydet zostaje przyjęta do Związku Polskich Artystów Fotografików i zyskuje uznanie międzynarodowe, co pozwala jej porzucić dotychczasowe zajęcia i oddać się wyłącznie fotografii.

© Zofia Rydet

W 1978 roku jak zwykle wakacje spędza w Rabce i tam zaczyna prace nad „Zapisem Socjologicznym”, w którym chciała udokumentować znikający obraz polskiej wsi. Jeździ po domach Podlasia i początkowo skupia się na przedmiotach, ale szybko okazuje się, że ludzie są najważniejsi. Trudno uwierzyć, ale wchodzenie do obcych domów wcale nie przychodzi jej z łatwością. Walczy ze sobą każdego dnia.

Pukam do drzwi, mówię „dzień dobry” i podaję rękę. Wchodząc do mieszkania, bacznie rozglądam się i od razu widzę coś pięknego, coś szczególnego, i to chwalę. Właściciel jest tym ujęty, że mnie się to podoba, ja wtedy robię pierwsze zdjęcie. Każdy ma w swym mieszkaniu coś, co jest dla niego najdroższe. Jeśli mnie się uda to zauważyć, to ten człowiek zaraz mi ulega. Ja właśnie ten moment wykorzystuję.

Z biegiem czasu odwiedza kolejne regiony Polski, a w ramach cyklu realizuje mniejsze, na przykład o kobietach na progach swoich domów i micie fotografii.

© Zofia Rydet

Fotografie Zofii Rydet wydają się bardzo proste i bezpośrednie, pokazują jednak głęboką odwagę i ciekawość autorki wobec fotografowanych osób. Powtarzalność ujęć sprawia, że przeglądając internetowe archiwum, ulegamy swego rodzaju artystycznej hipnozie.

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Fundacja Sztuk Wizualnych digitalizuje cały projekt, czyli ponad 17 tysięcy negatywów. Docelowo wszystkie zdjęcia będzie można obejrzeć na stronie www.zofiarydet.com. Dostępne są także materiały źródłowe i prywatne dokumenty Zofii Rydet (z nich pochodzą powyższe cytaty). W najbliższych latach fundacja planuje związane z projektem konferencje, wystawy i publikacje.

© Zofia Rydet
© Zofia Rydet
© Zofia Rydet
© Zofia Rydet
© Zofia Rydet
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Zmień swoje zdjęcia w piękne dekoracje ścienne! CEWE Fotoksiążka - idealny prezent na święta! Fotokalendarz z własnych zdjęć - jakość nr 1 z Fotojoker Nowa wtyczka Depositphotos do programów Adobe już dostępna za darmo Projektowanie fotoproduktów w erze urządzeń mobilnych - aplikacje mobilne z Fotojoker Nowy numer doc! photo magazine na 5. rocznicę agencji Napo Images Inspiracje z Berlina Skok na Zakopane z Wojciechem Grzędzińskim Ask a Pro, czyli zapytaj eksperta o Adobe Creative Pro Najnowszy Photoshop CC i Lightroom na Twoim komputerze już za 12,29 euro miesięcznie! „Nowojorska ulica w obiektywie” - recenzja filmu i realcja z projekcji w warszawskim kinie Iluzjon Jak okiełznać kuchnię po męsku? Canon uruchamia Professional Services w Polsce! Konkurs Oxford Big Project dobiega końca! Francuska gazeta udowadnia, że dobra fotografia jest nadal ważna OFFSET - sposób na dochód z niewykorzystanych zdjęć Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej Odbierz aż 50 darmowych odbitek premium od MediaExpert! Nikon Df - klasyczny korpus z potężnym, nowoczesnym wnętrzem Robert Capa przemówił w swoje 100. urodziny Niezwykłe panoramy 360 stopni z Korei Północnej i z kokpitu wojskowego odrzutowca

Popularne w tym tygodniu:

Grono Polaków wśród nagrodzonych w konkursie Fine Art Photography Awards Xiaomi planuje wykupić GoPro. Czy Chińczykom się to uda? Poznajcie fotografów, którzy otrzymali nagrodę Pulitzera w 2018 roku Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Znamy zwycięzców Sony World Photography Awadrs. Polak na III miejscu! Jesteśmy na wydarzeniu Sony World Photography Awards!