Inspiracje z Berlina

Dziesiątki galerii, setki osób na wernisażach, tysiące euro za odbitki... Grudzień to idealny moment na edukacyjno-fotograficzny wypad do Berlina na weekend.

@Sylwia Mucha

@Sylwia Mucha

Nawet, gdy w Berlinie panuje plucha, miasto jest świątecznie kolorowe, turystów niewiele, a hotele mają wyjątkowo niskie ceny. Jeżeli nie macie jeszcze swoich ulubionych galerii, planowanie weekendu proponuję zacząć od strony Photography Now. Znajdziecie na niej informacje o najlepszych bieżących wystawach fotograficznych w interesującym Was mieście.

@Sylwia Mucha

Jednym z ciekawszych wydarzeń jesiennego sezonu w Berlinie była wystawa Saula Leitera w Galerii Springer. Genialnego, ale mało znanego w Polsce prekursora nowojorskiej fotografii ulicznej. Leiter jako pierwszy pod koniec lat czterdziestych zaczął fotografować ulice w kolorze. Kolor nie był wówczas jeszcze akceptowany jako medium artystyczne, kojarzył się bowiem z fotografią amatorską lub reklamową.

Leiter był również malarzem, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na styl jego fotografii. Intymne, delikatne i mistyczne — tak można by opisać jego zdjęcia. Perfekcyjne, wojeryczne operowanie kolorem i prekursorskie podejście do kompozycji sprawiają, że pół wieku później jego prace wydają się świeże i aktualne.

@Saul Leiter
@Saul Leiter

Niestety, w zeszłym tygodniu artysta zmarł w wieku 89 lat. Potencjalni klienci galerii Springer na pewno nie kupią nikomu przed świętami odbitek Leitera w prezencie, bo spadkobiercy chwilowo wstrzymali sprzedaż. Właściciel galerii przewiduje, że jak zwykle po śmierci artysty ceny odbitek znacznie wzrosną. Dotychczas było to ok. 6–8 tys. euro.

Ważnym miejscem na fotograficznej mapie Berlina jest Fundacja Helmuta Newtona, która oprócz stałej ekspozycji zdjęć samego Newtona organizuje oczywiście wystawy czasowe innych artystów. Obecnie można zobaczyć mniej znane akty męskie Grega Gormana, słynącego z portretów celebrytów.

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

W Muzeum Fotografii (ten sam budynek co Fundacja Newtona, ten sam bilet) do 5 stycznia potrwa wystawa najsłynniejszych fotografów modernistycznych z Brazylii. Do obejrzenia są m.in. ikoniczne już fotografie Marcela Gautherota, który udokumentował życie i rytuały nieistniejących już plemion brazylijskich, Jose Medeirosa, który w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych współpracował z największym brazylijskim magazynem, pokazując oblicza brazylijskiego życia politycznego, kulturalnego czy ówczesny glamour Rio de Janerio.

@Marcel Gautcherot
@Jose Medeiros

W Camera Work dobiega końca wystawa niezwykle popularnego w ostatnich latach Nicka Brandta, którego fotografie osiągają na aukcjach jedne z najwyższych cen na świecie. Camera Work prezentuje ostatnią, trzecią część tryptyku „On This Earth, A Shadow Falls Across The Ravaged Land” o znikającym świecie dzikich zwierząt wschodniej Afryki. Brandt zaczął fotografować zwierzęta przez przypadek. Wcześniej był reżyserem teledysków, m.in. Michaela Jacksona, dzięki któremu znalazł się w Tanzanii przy okazji realizacji teledysku do „Earth Song”. To właśnie tam zakochał się w tanzańskich zwierzętach oraz krajobrazie i postanowił zostać fotografem.

Na swoich fotografiach portrety zwierząt (które wyglądają, jakby pozowały w studio) Brand często zestawia ze zdjęciami tego, co pozostało po zwierzętach zabitych przez kłusowników.

@Nick Brandt
@Nick Brandt
@Nick Brandt
@Nick Brandt
@Nick Brandt. Całe serie zdjęć z poprzednich części trylogii zostały wyprzedane. Tę fotografię można kupić w Camera Work za 138 tyś. Euro
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Skok na Zakopane z Wojciechem Grzędzińskim Ask a Pro, czyli zapytaj eksperta o Adobe Creative Pro Najnowszy Photoshop CC i Lightroom na Twoim komputerze już za 12,29 euro miesięcznie! „Nowojorska ulica w obiektywie” - recenzja filmu i realcja z projekcji w warszawskim kinie Iluzjon Jak okiełznać kuchnię po męsku? Canon uruchamia Professional Services w Polsce! Konkurs Oxford Big Project dobiega końca! Francuska gazeta udowadnia, że dobra fotografia jest nadal ważna OFFSET - sposób na dochód z niewykorzystanych zdjęć Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty z fotografii portretowej Odbierz aż 50 darmowych odbitek premium od MediaExpert! Nikon Df - klasyczny korpus z potężnym, nowoczesnym wnętrzem Robert Capa przemówił w swoje 100. urodziny Niezwykłe panoramy 360 stopni z Korei Północnej i z kokpitu wojskowego odrzutowca

Popularne w tym tygodniu:

Grono Polaków wśród nagrodzonych w konkursie Fine Art Photography Awards Xiaomi planuje wykupić GoPro. Czy Chińczykom się to uda? Poznajcie fotografów, którzy otrzymali nagrodę Pulitzera w 2018 roku Udostępniłeś dziś zdjęcie na Facebooku? Portal dziękuje za ogrom danych Znamy zwycięzców Sony World Photography Awadrs. Polak na III miejscu! Jesteśmy na wydarzeniu Sony World Photography Awards!