Fotografa nie warto okradać ze zdjęć. Ciąg dalszy historii Gosi Stępień

Coraz więcej fotografów jest świadomych przysługujących im praw, i że ich egzekwowanie jest coraz mniej skomplikowane i tańsze, niż kiedyś.

Jakiś czas temu pisaliśmy o sprawie Gosi Stępień, której zdjęcia, szczególnie te z noworodkami często są kradzione w Internecie. Miarka się przebrała, gdy jedna z użytkowniczek portalu MaxModels stworzyła swój profil i postanowiła reklamować swoje usługi tworząc portfolio całkowicie oparte na zdjęciach Gosi.

— Pracuję na swoją pozycję wiele lat, ciągle się szkolę i inwestuję w sprzęt. Klienci to doceniają.  – bulwersowała się autorka zdjęć, która tym razem postanowiła powalczyć o sprawiedliwość przy pomocy prawnika.- Nie można mnie okradać, a innych potencjalnych klientów wprowadzać w błąd. Nie mówiąc już o tym, że ta pani nie miała też prawa do wykorzystania wizerunku osób na moich zdjęciach.


Osoba, która przywłaszczyła sobie zdjęcia, nie odpowiadała jednak na żadne próby nawiązania kontaktu ze strony wynajętej przez fotografkę kancelarii, działając tylko na swoją niekorzyść. Zamiast sprawy cywilnej, (w której poszkodowana żądała 67 tys. zł zadośćuczynienia) zaczęło się od procesu karnego.

-Dysponowaliśmy jedynie mejlem, która ta pani podała na swojej stronie do kontaktu z klientami. Nie odpowiedziała na żadną z naszych próśb o kontakt, więc musieliśmy zgłosić sprawę na policję, która miała ustalić IP komputera, z którego ta pani korzystała – tłumaczy adwokat Jakub Szczotka.


W Internecie nie jesteśmy anonimowi, nawet jak korzystamy z cudzego komputera. W tym przypadku IP zaprowadziło do kościelnej parafii, gdzie wierni mogli nieodpłatnie korzystać z Internetu. Szybko ustalono, kto w danym czasie z tego komputera korzystał.

-W sprawę została zaangażowana policja, a więc i sąd. W pierwszej rozprawie uznano winę, ta pani jest już osobą karaną. To ona musi pokryć wszystkie koszty sądowe, oraz odszkodowanie w wysokości 3000 zł. Dodać przy tym należy, że to nie całkowita kwota odszkodowania. Klientka może dochodzić pełnego naprawienia szkody, ale już na drodze procesu przed sądem cywilnym. — dodaje Jakub Szczotka.


Coraz więcej fotografów zdaje sobie sprawę z przysługujących im praw, i że ich egzekwowanie jest coraz mniej skomplikowane. Ceny porad prawnych w takich przypadkach nie są wygórowane, a najczęściej obejmują prowizję do wygranej kwoty.

Mimo wszystko mało kto, chce się sądzić. Osoba lub firma, która przywłaszczyła sobie cudze zdjęcia, najczęściej już po pierwszym piśmie z kancelarii chce zapłacić za wykorzystane fotografie.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Przypominam też, że fotograf nie jest zobowiązany do zamieszczania np. na swoje stronie www informacji „wszelkie prawa zastrzeżone”, czy też znaku wodnego, ponieważ prawnie nie ma to żadnego znaczenia, zdjęcia jako utwór chronione są ustawą o prawach autorskich.

Jako użytkownicy zaś mamy prawo do tzw. dozwolonego użytku, np.:

  • Własnego użytku osobistego zdjęcia (art. 23 prawa autorskiego), czyli np. ściągamy zdjęcie i zamieszczamy na własnym laptopie jako tapeta, ewentualnie udostępniamy znajomym, rodzinie.
  • Dozwolonego cytatu (art. 29 ust. 1 prawa autorskiego), zgodnie z którym możemy użyć fotografii we własnym utworze (książce, blogu), ale tylko w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości. Konieczne jest tu podpisanie zdjęcia imieniem i nazwiskiem autora i wskazanie źródła z którego pochodzi.

Każde inne użycie zdjęcie, w szczególności jego publikacja w internecie, wymaga zgody autora na jego wykorzystanie (ewentualnie nieodpłatne) oraz podpisania zdjęcia i wskazanie źródła z którego pochodzi.

Chociaż prawo nie nadąża za tym, co dzieje się w Internecie, pewne sytuacje są oczywiste, jak właśnie sprawa Gosi Stępień. Często jednak zdarza się tak, że zdjęcie fotografa, choć zgodnie z literą prawa skradzione, krąży w Internecie, nie bulwersując autora. Nic nie jest oczywiste, pozostaje zdrowy rozsądek.

__________

Sylwia Mucha - fotografka i dziennikarka z zawodu. Socjolożka z wykształcenia. Podróżniczka z pasji. Uwielbia moment, kiedy okazuje się, że pomyliła pociągi. Żałuje, że tak trudno pomylić samoloty. Na stronie sylwiamucha.pl można obejrzeć jej zdjęcia ślubne.Z przyjaciółmi prowadzi we Wrocławiu Studio Fuga http://www.fugastudio.com/.

__________

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie) Oddajcie nam analogowość! Adobe Lightroom - jak obrobić jedno zdjęcie na kilka sposobów nie tracąc ustawień? [wideoporadnik] Przepis na zdjęcie - pół na pół

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii Radzimy, jak dobrze wyostrzać zdjęcia w Photoshopie 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy Co to jest stykówka i jak ją wykonać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców